Monitoring odraslih formi komaraca
Brojnost odraslih formi komaraca procenjuje se na osnovu monitoringa koji se sprovodi tokom cele sezone aktivnosti komaraca, obično od aprila do oktobra. Komarci se hvataju specijalnim klopkama dizajniranim za tu namenu (BG Sentinel® tip 1 i 2 ili CDC svetlosna klopka). Kao atraktant najčešće se koristi ugljen-dioksid u čvrstom stanju. Klopke se postavljaju na lokacije u večernjim časovima, a sakupljaju narednog jutra. Na taj način su pokrivena oba perioda aktivnosti komaraca, večernji i jutarnji.
Na teritorijama gradova i opština monitoring odraslih formi komaraca se vrši na različitim lokacijama koje predstavljaju prirodna staništa komaraca kao što su zelene površine (šume, park – šume, parkovi, groblja, blokovsko zelenilo i dr.) u urbanim, suburbanim i ruralnim područjima grada, u priobalju većih i manjih vodotokova, meliracionih, transmisionih i drugih kanala. Monitoring se vrši i u zatvorenim prostorima u stambenim i drugim objektima koji zbog neispravnosti instalacija, stalnog prisustva vlage, male količine vode i stalne temperature predstavljaju kontinuirano stanište komaraca.
Prilikom izvođenja monitoringa preporučuje se korišćenje repelenata protiv uboda komaraca.
Zavod za biocide i medicinsku ekologiju proizvodi preparate koji se koriste u sprečavanju uboda komaraca – repelente.
Potrebne su Vam naše usluge i proizvodi?
Kontaktirajte nas danas i saznajte kako možemo zajedno doprineti bezbednijoj i zdravijoj budućnosti za sve. Pridružite nam se u ostvarivanju naše misije i vizije zaštite i očuvanja životne sredine i zdravlja starnovništva.