Monitoring štetnih organizama

Štetnim organizmima se smatraju svi organizmi koji poseduju vektorski kapacitet, odnosno prenosioci su različitih zaraznih bolesti. Ovi organizmi svojim reproduktivnim potencijalom ugrožavaju ravnotežu u životnoj sredini i imaju molestantni potencijal visokog stepena (ometaju normalne ljudske aktivnosti) i koji se individualnim zaštitnim merama ne može bitno smanjiti.

Poznavanje faktora koji ograničavaju rast populacije neke štetne vrste omogućava donošenje odluka kada i na koji način je potrebno kontrolisati brojnost štetočina.

Monitoring se (za razliku od inventara koji predstavlja samo spisak vrsta u datom trenutku) fokusira na dinamiku neke vrste organizama, odnosno na praćenje različitih promena u funkciji vremena. Najčešće se prate promene u brojnosti populacije na različitim mestima i u različito vreme.

Ključni deo programa monitoringa štetnih organizama je ponovno merenje njihove brojnosti. Samo efikasni programi monitoringa sa tačnim rezultatima doprinose pouzdanoj proceni uspešnosti preduzetih akcija regulacije brojnosti štetnih organizama. Od velike je važnosti da rezultate akcija suzbijanja štetnih organizama (regulacije njihove brojnosti različitim načinima) jasno razlikujemo od slučajnih fluktuacija u brojnosti neke populacije koje su svojstvene svim biološkim sistemima.

Razne tehnike, koje su razvijene za proučavanje ekologije organizama, koriste se i tokom monitoringa štetnih organizama. Primena svake tehnike zavisi od ispitivanih životinjskih vrsta, od vrste staništa u kojima žive i ciljeva proučavanja.

Štetni organizmi koji se najčešće mogu sresti u urbanoj sredini su krpelji, kućni komarci, sivi i crni pacov i kućni miš.

Zavod za biocide i medicinsku ekologiju sprovodi montoringe štetnih organizama kao izradu programa kontrole njihove bojnosti i nadzora za različite lokalne samouprave (gradove i opštine) u Srbiji.



Ostale informacije

Cenovnik

Saznajte više

Kontakt

Radno vreme: 
radnim danima
od 07:00 do 15:00

Adresa: Beograd, Trebevićka 16

Tel. centrala: 011 3054 000
Faks: 011 3054 044
E-mail: zavod@biocidi.org.rs

PIB: 102142866
Matični broj: 07011563
Šifra delatnosti: 8690
Broj žiro računa: 205-517598-70 NLB banka

Potrebne su Vam naše usluge i proizvodi?

Kontaktirajte nas danas i saznajte kako možemo zajedno doprineti bezbednijoj i zdravijoj budućnosti za sve. Pridružite nam se u ostvarivanju naše misije i vizije zaštite i očuvanja životne sredine i zdravlja starnovništva.