Podela dezinfekcije prema indikacijama
- PREVENTIVNA DEZINFEKCIJA
Osnovni cilj preventivne dezinfekcije je sprečavanje nastanka zaraznih bolesti. Sprovodi se na svim mestima gde postoji mogućnost širenja infektivnih agenasa, sa ciljem da se smanji broj patogenih mikroorganizama na nivo koji ne predstavlja opasnost za nastanak infekcije. Sprovođenje dezinfekcije u ovom slučaju ne zavisi od epidemiološke situacije ili prisustva patogenih mikroorganizama.
Pod preventivnom dezinfekcijom se podrazumeva sprovođenje fizičkih i/ili hemijskih metoda dezinfekcije kako bi se održala higijena prostora i mikrobiološka ispravnost pribora, predmeta, opreme, površina i/ili prostora u objektima. Dezinfekciju je potrebno sprovoditi pre prve upotrebe predmeta, površina, opreme, objekata ili nakon njihovog dužeg nekorišćenja, pre ponovne upotrebe. Svi sprovedeni tretmani dezinfekcije se kontrolišu u skladu sa propisima putem ovlašćenih mikrobioloških laboratorija i o tome se vrši evidencija.
- TEKUĆA DEZINFEKCIJA
Tekuća dezinfekcija se sprovodi tokom prisustva indikacija za prenošenje zaraznih bolesti i podrazumeva dezinfekciji površina i/ili predmeta na kojima se mogu naći sekreti i eksekreti bolesnika ili kliconoše. Dezinfekciju je potrebno otpočeti što ranije, odmah po otkrivanju zarazne bolesti i sprovoditi svakodnevno do izlečenja obolelog. Cilj tekuće dezinfekcije je sprečavanje i suzbijanje širenja zaraznih bolesti.
- ZAVRŠNA DEZINFEKCIJA
Završna dezinfekcija se sprovodi nakon prestanka prisustva indikacija za prenošenje zaraznih bolesti. Predstavlja jednokretnu dezinfekciju prostora u kom je boravila obolela osoba i predmeta koje je obolela osoba koristila. Na ovaj način se izbegava rizik za prenošenje infektivnih agenasa na buduće korisnike i posledično javljanje zaraznih bolesti u zdravoj populaciji.
- DEZINFEKCIJA KAO POSEBNA MERA
Dezinfekcija kao posebna mera predstavlja tretman fizičke ili hemijske dezinfekcije na površinama i/ili predmetima koji podležu sanitarnom nadzoru i sprovode se u posebnim slučajevima:
- Kada se stvore uslovi i poveća rizik za prenošenje zaraznih bolesti, prema dokazanim epidemiološkim indikacijama;
- Kada se prilikom sanitarnog nadzora dokažu nepravilnosti u održavanju površina i/ili prostora koje pogoduju razvoju mikroorganizama;
- Tokom elementarnih nepogoda;
- Tokom izlivanja kanalizacije;
- Tokom masovnih skupova;
- Tokom kontaminacije infektivnim materijalom;
- Tokom rukovanja infektivnim otpadom.
Nakon sprovedene obavezne dezinfekcije kao posebne mere, predmeti i/ili prostorije se mogu ponovo koristiti nakon izvršene mikroobiološke provere i zvanično izdate potvrde da ne postoji rizik od prisustva infektivnih agenasa i uzročnog javljanja zaraznih bolesti.
Potrebne su Vam naše usluge i proizvodi?
Kontaktirajte nas danas i saznajte kako možemo zajedno doprineti bezbednijoj i zdravijoj budućnosti za sve. Pridružite nam se u ostvarivanju naše misije i vizije zaštite i očuvanja životne sredine i zdravlja starnovništva.